9. Turnaj AFL 2008 - neděle 27.4.
report by Hul

Do devátého turnaje jsme vyrazili s vědomím, že Haluzáři v letošní sezóně už nemohou bojovat o první ani druhou příčku v celkovém pořadí ligy, ale zároveň už ani není možné, abychom sestoupili. Z přijatelného čtvrtého místa jsme ovšem poměrně nečekaně zásadně zaútočili alespoň na třetí medailovou pozici.

Celý turnaj jsme odehráli v černých trikách s nápisem Andree na zádech. Zhruba kolem poledne jsme ještě odehráli krátký symbolický zápas s Realem, na jehož začátku jsme minutou ticha společně uctili Andreeho. Více než kdy jindy jsme si považvali toho, že jsme právě tento turnaj dokázali dotáhnout až k vítězství ve finále.

Základním stavebním kamenem velkého úspěchu byl opět Alda, který potvrdil účast až na poslední chvíli.

HALUZÁŘI
3:3 PANDUŘI
Alda o sobě dal vědět už v tomto úvodním zápase dvěma góly. Poměrně rychle jsme se dostai do vedení díky Horymu a na 2:0 zvýšil Alda po Hulově nahrávce. V prvním poločase jsme Pandurům nedali téměř šanci a současně Přema si v bráně odbyl skvělou bezgólovou AFL premiéru několika jistýmy zákroky. Nevím, co se stalo, ale v druhém poločase se situace obrátila a naopak Panduři nás drtili nevídaným způsobem. Zničehonic jsme ztratili vedení 2:0 a stav byl 2:3. Asi minutu před koncem nás zachránil Alda, když bekendem perfektně trefil ze vzduchu skákavou nahrávku od Toma a překonal padajícího gólmana lobem. Remíza byla celkově zasloužená, ale mrzelo nás, že jsme opět nebyli schopni udržet slibné vedení. Druhou polovinu zápasu chytal Shady a nebyl moc nadšen, že jsme ho nepodrželi jako Přemu, dostal 3 góly.

HALUZÁŘI 3:1 SIVICE
Sivice tentokráte dorazily v trochu slabší sestavě, přesto jsme do zápasu nastupovali s velkým respektem a opatrností. Hulovi se ale podařilo zavěsit z dálky do vinglu a v zápětí hned po buly dorazit pod padajícím gólmanem Aldovu střelu, která se odrazila od brankářovy nohy. Kadenci uzavřel Hory, který s přehledem zvýšil na 3:0 po Tomově nahrávce. Sivice ještě snížily na 1:3, ale my jsme to tentokrát měli pod kontrolou.

HALUZÁŘI 1:1 ŠLAPANICE
Na tento zápas už dorazil Dave a dal o sobě brzy vědět svoji klasickou "Dejvovinou". Skvělá orientace před brankovištěm a prošprtnutí míče nějak skrz gólmana, nikdo do teď vlastně neví jak to bylo :). Vedli jsme 1:0 snad od druhé minuty a drželi jsme to celý zápas. Šlapky nás dost tlačily, ale my jsme čisté konto uhájili až do času 19:42, kdy
Šlapanice daly vyrovnávacího fíka.

SHRNUTÍ SITUACE VE SKUPINĚ
Situace ve skupině byl strašně zamotaná, Panduři, Šlapky i my jsme měli 4 body a navzájem remízy, tak nějak podivně rozhodovalo skóre, z čehož my jsme vyšli na druhé místo ve skupině. To nám přisoudilo na čtvrtfinále těžkého soupeře FT Brno, kterého jsme ale na druhou stranu už dvakrát ve čtvrtfinále vyřadili.

ČTVRTFINÁLE HALUZÁŘI 3:2N FT BRNO
Hned v prvním střídání Dave rozehrál na krátko standardku u mantinelu na Hula a ten taženou střelou na brankou nějak se štestím propálil gólmana. Do vedení 2:0 nás dostal Hory po pěkné akci s Fildou. Ale náš komplex opět narůstal. Dnes už po třetí jsme nebyli schopni uhájit nadějné vedení. FT Brno přidalo vyrovnávacího fíka opět půl minuty před koncem a šlo se na nájezdy.
První nájezd soupeře Shady vychytal. Jede Tom, střela nad. Shady opět vychytal soupeře. Jede Dave a svoji pověstnou pomalou kličkou do bekendu překonává gólmana dobře načasovanou střelou, se kterou dramaticky dlouho čekal. Shady je překonán přesnou střelou. 1:1. Jede Alda. Jeho kličku do bekendu, ale gólman vystihl. Jede obávaný Mosi, ale
Shady jeho finty až do konce ustál a vytlačil ho do úhlu. Poslední nájezd Hul. Bekend, forhand, bekend a je rozhodnuto. Jdeme do semifinále.

SEMIFINÁLE HALUZÁŘI 2:1 MAC EAGLES
Pro diváky asi nudný zápas s Macama, hodně se bránilo, nic moc akce na žádné straně. Dlouho se hrálo 1:1, za nás dával Dave. Asi dvě minuty před koncem se do přečíslení dostal Hul s Davem, Hul na půlce vypíchl soupeři nahrávku, poslal na Davea k pravému mantinelu, Dave prohodil obránce pod hokejkou a nahrál volnému Hulovi na levé křídlo. Hul
střílel na pravej vingl, ale trefil gólmana do masky. Míč plachtil někde vzduchem nad bránou a před brankoviště sbíhal Dave s obráncem. V těchto situacích se Dave nemýlí a ze vzduchu trefuje míč do okryté brány. Soupeře se vzteká "vyskoká, vysoká....", ale rozhodčí gól uznal. Minutu do konce už jsme ubránili a s hrdostí jsme se těšili na finále s Realem. Real ale nečekaně vypadl v semifinále se Šlapkama.

FINÁLE HALUZÁŘI 4:2 ŠLAPANICE
Dave se dostává do šance, ale je zfaulován. Trestné střílení jde provést Hul a s velkým přehledem překonává gólmana. V zápětí se nepochopitelně z rozehrávky z rohu prosazuje Hory, když z úhlu nastřeluje gólmana a míč propadne do brány. Soupeř vyrovnává na 2:2, ach jo. Hraje se v obrovském tempu a vše je vyrovnané a otevřené. Po Horyho nahrávce se prosazuje Dave, vedeme 3:2. Asi minutu před koncem vybojoval v rohu míč Hul a vyjel do své otočkové pozice na pravé straně, ale v poslední chvíli nahrává na úplně volného Aldu na středu, který z první umísťuje střelu k levé tyči gólmana a my víme, že vítězství už nepustíme.

-3

Celý turnaj visel nad hřištěm Andreeho růžový dres a věřím, že nebude ode mě úplně patetické, když řeknu, že jsme všichni měli pocit, že ten den jsme fakt měli páteho hráče v poli. V tomto turnaji jsme měli nebývale mnoho štestí a veškeré zlomové situace se vždy přiklonily na naši stranu.

Shoda okolností také dopustila, že přestože před turnajem jsme ztráceli na třetí místo 9 bodů, tak jsme nakonec Sivice o dva body předběhli a na tom třetím místě už opravdu jsme. Sivice získaly jen jeden bod a věřím, že dvoubodový náskok udržíme i na posledním turnaji 25. května.

Musím pochválit Přemu, který na svém premiérovém turnaji podal famózní výkon a samozřejmě Shadyho, který nám zkušeně opět vychytal nájezdy. Výhledově bych si přál, aby na turnaje jezdili vždy dva gólmani. Vydrží více fyzicky, udrží lépe koncentraci a dají se využít jejich rozdílné kvality pro jednotlivé situace a soupeře.

Měl bych určitě pochválit Aldu a Davea, ale myslím, že vítězství na tomto turnaji bylo především v týmovém pojetí hry a stejném naladění motivace všech zúčastněných a dokonalém plnění taktiky, kterou jsme si domluvili. Prostě přesně to, co jsem v posledních dvou letech na turnajích postrádal a kvůli čemu pořád v reportech "brečel". Myslím,
že že turnajové jádro je snad po letošní seszóně utvořeno, a věřím, že do příští sezóny nastoupíme v plné síle a jako respektovaný tým první ligy. V letošní sezóně jsme až do ledna byli bráni jako stín zašlé slávy Haluzářů  a týmy jako FT, Real a Sivice si před zápasy s náma ani nepřipouštěly, že bychom je mohli porazit. Doufám, že se nám tento nepříznivý obraz v druhé polovině sezóny podařilo změnit.

V době posledního turnaje nejsem v ČR, ale byl bych strašně rád, kdyby účast Haluzářů v tento den byla veliká, nebudu to ani omezovat limitem 9 hráčů. Vyzývám všechny, ať si ten den jdou společně užít, dají si párek, pár fíků, udrží to třetí místo před Sivicema a všichni jako stmelený tým zakončí tuto zajímavou sezónu. Navrhuju ten den i zrušit Hulcup. Stavte se i s „rodinama“ si třeba aspoň zafandit.