AMATÉRSKÁ FLORBALOVÁ LIGA - SEZONA 2007/2008
REPORT BY KIŠA © TURNAJ Č.2
28.9.2007
  ÚVOD  
Ještě jsem se nestihl osprchovat. Přijel jsem domů, a přestože mě z dehydratace trošku bolí škopek, vrhám se hned ke svému historicky prvnímu turnajovému reportu. Takže pěkně po pořádku. Preview turnaje nevypadalo moc dobře. V průběhu týdne se už z tak skromné sestavy odhlásil Turek (ale poctiv vyžadoval průběžný report). Churavý Řehy o tom málem taky přemýšlel. Nakonec se na úvodní dva zápasy sešla sestava dvou klasických útočníků (Pajda, Řehy) a čtyř klasických obránců (Filda, Kiša, Tom a znovunalezenec Zdenál). S Ondrou v bráně, samozřejmě.
  ZÁKLADNÍ SKUPINA  
Haluzáři FT Brno Zápasy s FT Brno má dobře v paměti zejména hornokomínská součást mančaftu, která se s FTčkem pravidelně potkávala na turnajích ligy B. Od posledního shledání FTčko podstatně proměnilo kádr. Jejich vynikající brankář Viktor se posunul do role ještě lepšího obránce a kapitána týmu, kádr doplnily různá esa, zejména Moša (dle statistik nejlepší střelec celé AFL v loňské sezóně) a řada nám známých borců vymizela do týmu B, který hraje tuším pátou ligu. Na úvodní zápas jsme poslali do útoku Fildu. A Filda sám rád musel přiznat, že se mu na tomto postě moc nedařilo. V průběhu zápasu jsme si příliš dobrých kombinací nevytvořili a většina/pár našich slibných operací před jejich gólmanem Sašou byly vesměs odražené balónky, špatné rozehrávky, aj. 
1 : 3 (0:1)
1. Řehy (Tom)
Někdy v půlce prvního poločasu napřáhl od pravého mantinelu (někde kousek za půlkou) Igor přes nedůrazně bránícího Fildu takovouto střílnou nahrávku a bez teče bylo 0-1. Začátkem druhé půle to vypadalo o něco veseleji. Zhruba ze stejného místě, odkud jsme předtím dostali, rozehrál Tom na krátko na Řehyho, ten vypálil do soupeře, balónek se tak nějak rozšrotoval a dlouhým a vysokým obloukem padl do kasy. 1-1. Zdálo se, že na trošku i máme, ale smůla. Borci si lehce a rychle ponahrávali a „z mezikruhů“ do vinglu. Než jsme se mohli dostat do náporu, přísně, ale velice dobře pískající rozhodčí vyloučil Pajdu za vysokou baldu a těsně před koncem trestu bylo 1-3. 
Haluzáři MAC Eagales Do druhého utkání jsme udělali jednu malou změnu. Fildu jsme poslali do obrany a do útoku zaskočil Tom. To už laskavý Čenda vyzvedal Čaliho na letišti a pracoval tak na jeho přísunu do útoku. Zápas se od počátku vyvíjel velice dobře. Pajda, který si kvůli vyloučení připsal v předchozím zápase v plus/minusech -4 body, dobře přijal Kišovu nahrávku o mantinel a přesnou střelou nás dostal do vedení. MACi tentokrát moc nevymysleli. Přitom už v první půli jim za opakované sekání vyloučený Filda nabídl příležitost hrát čtyři na tři. Jenže trojice Kiša-Řehy-Zdenál se z prvního oslabení poučila a bez sebemenšího problému oslabení uhrála. Po několika nedotažených útocích (už v druhé půli) dobře vyčkávající Řehy vychytal mizernou rozehrávku soupeře zpoza kasy a dělovkou do vinglu zvýšil na 2-0. 
2 : 0 (1:0)
1. Pajda (Kiša)
2. Řehy
Pak přísně vyloučený Tom nechal znovu vyniknout již dříve vyjmenovanou speciální formaci na oslabení. Tentokrát jsme si je v oslabení dali natolik, že Šwagrovci nevystřelili a likvidovali dva protiútoky. Do prázdné brány jsme se už netrefili, ale s výsledkem 2-0 jsme mohli být i tak spokojení. MACi nejsou až tak silný soupeř, přesto proti prvnímu zápasu už naše hra do předu vykazovala nějaký nápad.
Haluzáři OBĚD Téhle části se většinou v reportu prostor nevěnuje. Ale bez krátké informace ohledně našeho stolování by nemohl být report úplný. Ondra si odskočil pomáhat bratrovi s rozmláceným autem, Pajda odešel na oběd domů, tak se zbytek přesunul do Silvera (tentokrát už i s kompletní Shadyho famílií) na nějaké to pivko (Kiša, Shadow), kofolu (většina), zelňačku (již přejechavší Čali) nebo česněčku, klasické smažáčky (Kiša, Tom, Shadow). Vymykal se jen Zdenál s minerální vodou a jídlem zvané Pueblo. Pominu krátkou epizodu, při níž Shady odehnal psa, aby na jeho místo přiložil popelnici s popelníkem, a pes se zřetělně nasral. Když už jsme dojídali, z rádia Proglas se začaly linout první tóny nám všem zcela neznámého popsongu z 80. let. Filda z ničeho nic zpozorněl a se zamilovaným nadšením v hlase všem oznamuje, že to je přece Dalibor Janda, Deset prstů pro život. 
3 : 0
1. Filda
2. Filda
3. Filda
A zcela nás doráží, když si s milovaným Daliborem pobrukuje…Deset prstů pro život, kousek místa na spaní…a co víc a co bych si moh víc teď přát…Tvoje tváře do dlaní, trochu pláče, trochu smíchu…a co víc a co bych si moh víc teď přát…Myslím, že to byla právě tato písnička, která nastartovala Fildu k jeho dalšímu neskutečnému výkonu.
Haluzáři Šlapanice Konečně je tu Čali. K tomu fandí Čenda, Ilča, Shady. Super. Dáváme dohromady stále obranné dvojice Filda-Tom a Kiša-Zdenál. V útoku rotují Čali, Pajda, Řehy. Do brány pak na jeden zápas přijel zaskočit Ondra2. Hned v úvodu pak Pajda dal na 1-0 a vypadalo to dost nadějně. Pak se však Hála, Sedlák a spol. trošku zorientovali a dvěma góly otočili. Hlavně v posledních vteřinách se při soupeřově rozehrávce špatně zorientovali Zdenál s Kišou a asi i útočníci a bylo 1-2. Půlku jsme ale odehráli dobře a nepřipouštěli jsme oblíbené šlapanické střely od mantinelu do bližšího vinglu. Ve druhé půlce jsme se na ně vrhli s cílem vyrovnat. Současně jsme ale méně mysleli na obranu. Naštěstí Ondra2 chytl takovou tu pravou formu a tři čtyři hodně jasné akce a střely skvěle vykryl. Na kvalitě zápasu se bohužel začala podepisovat skutečnost, že to pískal jiný rozhodčí. 
3 : 5 (2:3)
1. Pajda
2. Filda (Čali)
3. Čali
Ten zbytečně pouštěl fauly, vlastně vůbec moc nepískal. Přesto se nám podařilo vyrovnat. To si poprvé skvěle vyjel Filda, nahrál o Čaliho a vyrovnal. Pak si ale slabší chvilku vybral Ondra2 a střelu z dálky pustil. Jenže Čali propálil betony gólmana a Kiša jen tak zkontroloval, že to tam padne. Šlapkáči sice začali pičovat, že byl Kiša v brankovišti, ale alespoň teď je rozhodčí správně poslal do háje. Gól nás nakopl a začali jsme hodně útočit. Bohužel rozhodčí k nám moc laskavý nebyl. Po dvou jasných faulech na útočícího Pajdu obral nějaký borec ze Šlapek dalším faulem u mantinelu Toma a po kombinaci dva na jednoho (Kiša) bylo 3-4. Pičující Kiša a ještě víc pičující Řehy si raději šli sednou na střídačku. Bohužel, než jsme se dostali k nějakému vyrovnávání, oběhl Sedlák branku a po Ondrově2 noze uzavřel na 3-5. Ve skupině jsme skončili s třetí se dvěma body.
  ČTVRTFINÁLE  
Haluzáři Sivice Do čtvrtfinále jsme šli proti Sivicím. Ve skupině sice celkem jednoznačně dali Pandury a Traťové komisaře. V jejich posledním zápase s Realem ale bylo vidět, že s jedním na střídání to až tolik neuběhají. Proto zněl Kišův pokyn jasně: běhat, běhat, uběhat. A taky jsme to poctivě plnili. Sivice mají dost přesnou střelu a umí rychle obírat o balónek při bránění. Tomu prvnímu jsme zamezili tím, že jsme je prostě nenechali střílet. V zápase všeho všudy vystřelili třikrát. Dvakrát sice do tyčky, ale budiž. Tomu druhému jsme pak v průběhu zápasu zabránili střelami a nahrávkami z první. V první půlce si to tam znovu hezky vyměnil Filda s Čalim a tentokrát druhý zakončil. Skvělý Filda pak po nahrávce Řehyho propálil po druhé a už se pomalu na druhé straně přestalo hrát. Ve druhé půlce jsme pak Sivice neskutečně zatlačili. Zápas po výborné kombinaci přes Čaliho uklidnil Pajda. Přesto, kdyby byl výsledek pět, šest, celkem by to odpovídalo průběhu. Škoda, že po takovém výkonu většinou nemáte co napsat do reportu.
3 : 0 (2:0)
1. Čali (Filda)
2. Filda (Řehy)
3. Pajda (Čali)
Zajímavost: v jedné chvíli Kiša později střídal Fildu. Nemohl si prostě nachat ujít příležitost si minutu zahrát v klasické komínské sestavě. V bráně Ondra, obrana Tom s Kišou, útok Pajda a Čali :-). Jinak jsme ty obrany střídali dost poctivě.
  SEMIFINÁLE      
Haluzáři FT Brno Říká se, že dvakrát vás stejné mužstvo neporazí. Bohužel toto pravidlo vždycky neplatí. FTčko nás i na podruhé celý zápas hodně tlačilo. Přesto obrana byla proti prvnímu zápasu lepší a tak za Ondrova záda prošla pouze jediná střela (ve druhé půli). Přežili jsme tentokrát i oslabení po Kišově spíše nešťastném střetu s Grizzlym. Když už se zdálo, že je zápas ztracený, rozhodl se Pajda plnit pravidlo jednoho gólu na zápas a dvě minuty před koncem vyrovnal. Pak už to bylo z obou stran čekání na penalty. FTčko si je vyzkoušelo už ve čtvrtfinále proti Traťovým komisařům. A přestože postoupili, nevypadali chlapci, že se jim to chce zkoušet znova. Začali jsme dobře. Pajda si klasicky posral gólmana. Pak už se ale trefoval jen soupeř. Tom asi chybně zvolil kličku a Řehy nepřesně vystřelil nad. Nevadí. Asi zaslouženě vyhrál soupeř. No co se dá dělat. To už nám nefandil nikdo, neboť většina našich fanoušků se s ohledem na krásné počasí zdekovala pryč. Na penalty konečně přijel i Hul, který sliboval, že bude už na čtvrtfinále :-)
1 : 2 nájezdy
1. Pajda (0:1)
nájezdy
1. Pajda G
2. Tom x
3. Řehy x
  O 3.MÍSTO  
Haluzáři Panduři Zápas s Pandury o třetí místo bylo takové to čekání na náš první gól. Panduřy dostali v semifinále od Realu nějakých šest, sedm – jedna a ani v zápase o bronz nevypadali, že chtějí něco lepšího než bramboru. Až ke konci půlky se ke kase prodral Čali a Pajdovu nahrávku proměnil v první gól. Ve druhé půlce pak Filda dotáhl do konce to, co už na turnaji dvakrát dotáhl a desetkrát nikoliv. Vyjel z vlastní půlky, přes střed a podél pravého mantinelu si posral kde koho, pinkl si s Pajdou a vyvinglil. Vzhledem k čím dál tím horšímu stavu Řehyho paty jsme jej pak za tohoto stavu definitivně stáhli ze hry. Do útoku na zbytek zápasu zaskočil Tom a hráli jsme tudíž tři vpředu, tři vzadu. Zápas jsme už v klidu kontrolovali. Při Čaliho gólu dokonal Pajda ojedinělí nahravačský hattrick a bylo. Ondra si tak po únavném semifinále mohl vychutnat nejen třetí místo, ale už třetí čisté konto z pěti odchytaných zápasů. Ondra opět potvrdil, že je v bráně jistota, hrající bez výrazných výkyvů.
3 : 0 (1:0)
1. Čali (Pajda)
2. Filda (Pajda)
3. Čali (Pajda)
  KANADSKÉ BODOVÁNÍ A POŘADÍ TÝMŮ  
  G A P "+" "-" "+-"   Body
Pajda 4 3 7 9 10 -1 1TM 1. FT Brno 23
Čali 4 2 6 7 5 2 2. Real 20
Filda 3 1 4 9 4 5 1TM 3. Haluzáři 16
Řehy 2 1 3 8 2 6 4. Panduři 12
Kiša 0 1 1 5 2 3 1TM 5. Sivice 8
Tom 0 1 1 9 6 3 1TM 6. Šlapanice 7
Zdenál 0 0 0 5 5 0 7. MAC Eagles 6
              8. T. Komisaři 4
Ondra G
Ondra2 G
  ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ  
Vzhledem k okolnostem můžeme třetí místo na turnaji považovat za úspěch. Bohužel ve finále se střetli Real a FT, tedy týmy, které ve skupině na rozdíl od nás získávají víc než mizerné dva body za jednu výhru. Takže pokud to s útokem na celkové vítězství myslíme vážně (a o záchranu zatím nehrajeme), musíme přestat řešit problémy se sestavou a začít porážet soupeře ve skupině. Chci poděkovat Řehymu za ochotu hrát s evidentním zraněním. Sice dal jen dva góly, ale pohled na jeho plus/minusy hovoří za vše. Chci poděkovat Čalimu za totální šílenost, kterou je příjezd na turnaj po ranním příletu z dovolené. Je sice fakt, že jsem ho k tomu donutil, ale i tak mu chci moc poděkovat. A myslím, že si svými 4+2 zlepšil unavenou náladu. 
Chci poděkovat Fildovi za jeho nasazení, skvělé výpady, nádherné góly a nadšení pro Dalibora Jandu. Díky patří i Tomovi, za podporu v souhře s Fildou. Z toho nájezdu si nic nedělej. Dík patří taky Zdenálovi, který ve dvojici s Kišou hrál tu jistotu, hlavně nedostat. A tohle oba plnili téměř na sto procent. O Ondrech jsem sice už hovořil, ale borci, super. No a na závěr ještě nesmíme zapomenout na Čendu, kterým přivezením Čaliho taky přispěl svou troškou do mlýnu. Zapomněl bych ještě na Pajdu. U toho bylo zajímavé pozorovat, jak se diametrálně liší jeho výkony v zápasech, kterým nepřihlíží Anička. Jakmile se zpoza lavičky ozývalo „tatínek, tatínek“, hned to tam padalo. A teď se jdu konečně osprchovat…